پارس اسپورت

سایتی برای اخبار فوتبالی به صورت حاشیه

پارس اسپورت

سایتی برای اخبار فوتبالی به صورت حاشیه

مشخصات بلاگ
پارس اسپورت

اخبار فوتبالی به صورت حاشیه برای شما

طبقه بندی موضوعی
بایگانی
نویسندگان

تحلیل : رویای آقای همیشه خاص در نقل و انتقالات

دوشنبه, ۲۵ خرداد ۱۳۹۴، ۰۲:۰۱ ب.ظ

دلیل اصلى قهرمانى مقتدرانه چلسى در رقابت هاى فصل اخیر لیگ برتر جزیره را مى توان در ترکیب متعادل این تیم جستجو نمود. کادر این تیم به همین خاطر بسیار کامل به نظر مى رسد و انتظار نمى رود که اقاى خاص دنیاى فوتبال، در تابستان پیش رو فعالیت چندان زیادى در بازار نقل و انتقالات براى جذب بازیکنان جدید داشته باشد.

رویاى آقاى خاص در نقل و انتقالات تابستانى

سال گذشته بازیکنان تازه وارد کلیدى نظیر سسک فابرگاس، دیگو کاستا و تیبوت کورتوا با بازیکنان قدیمى تر و نام آشناى چلسى نظیر جان ترى، نمانیا ماتیچ و ادن هازارد ستون مستحکم و محور اصلى تیم را تشکیل دادند که نقش موثرى در قهرمانى تیم داشتند، به طورى که یافتن نقطه ضعفى در کادر تیم بسیار دشوار به نظر مى رسد. حال ژوزه مورینیو بیشتر به دنبال تعمیق دادن و گسترش کادر آبى ها و جذب بازیکنان ذخیره با کیفیت براى افزیش ضریب اطمینان و کارآیى کادر تیم است.

چلسى در بازار نقل و انتقالات چه اهدافى را دنبال مى نماید؟

براى ژوزه مورینیو در دوران دوم حضور خود در لندن کیفیت بر کمیت اهمیت بیشترى پیدا کرده، البته این سرمربى از اعتماد خاصى نزد رومان آبراموویچ مالک متمول چلسى برخوردار است و وى قدرت مالى لازم را براى جذب بازیکنان مورد نیاز در اختیار آقاى خاص قرار خواهد داد. یکى از بزرگترین نیازهاى آبى هاى لندنى براى فصل پیش رو جذب مهاجمى است که بتواند جاى خالى دیدیه دروگبا اسطوره تیم را پشت سر دیگو کاستاى اسپانیایى و حتى لوئیچ رمى، مهاجمان اصلى تیم پر نماید.

در روزهاى اخیر به همین دلیل مطبوعات انگلیسى اخبارى درباره علاقه چلسى به رادامل فالکائو منتشر نموده اند. این مهاجم کلمبیایى اما از پتانسیل بالایى در مصدومیت برخوردار بوده و در فصل گذشته هرگز در اولدترافورد موفق به برآوردن انتظارات نشده است. با این وجود مورینیو اعتقاد زیادى به فالکائو دارد و مى خواهد وى را بار دیگر به روزهاى اوج خود بازگرداند. از سویى دیگر خورخه مندز مدیریت برنامه هاى موروینو و فالکائو را به صورت هم زمان بر عهده دارد و این مسئله مى تواند مذاکرات براى پیوستن این مهاجم کلمبیایى به چلسى لندن را کمى آسان تر نماید. البته فالکائو براى اضافه شدن به آبى ها مى بایست از دستمزد بالاى خود تا حدودى صرف نظر نماید، چون به او بى تردید در لندن دستمزد بالایى نظیر موناکو یا منچستریونایتد تعلق نخواهد گرفت.

اگر به هر ترتیب جذب فالکائو با مشکل روبرو شود، کریستین بنتکه ستاره آستون ویلا گزینه بعدى مورینیو براى خط حمله خواهد بود. این ستاره قدرتمند بلژیکى در فصل اخیر عملکرد فوق العاده اى داشته و علاقه باشگاه هاى زیادى را به خود جلب نموده است.  به خصوص لیورپول یکى از مشتریان جدى این مهاجم بلژیکى محسوب مى شود، اما در صورتى که چلسى در جذب وى پافشارى نماید، مى بایست شانس کمى براى قرمزها در این زمینه قائل بود.

ژوزه مورینیو همچنین مایل است یک هافبک توانمند دیگر به خط میانى خود بیفزاید تا بتواند این منطقه از چیدمان مورد نظر خود را خلاق تر، متغیرتر و غیر قابل پیش بینى تر نماید. بازیکن رویایى مورینیو در این زمینه پل پوگبا است، اما صرف نظر از قیمت بالاى این هافبک فرانسوى، وى در صورت جدایى از تورین به احتمال بسیار زیاد به یکى از دو غول بزرگ اسپانیایى رئال مادرید یا بارسلونا منتقل خواهد شد.

چلسى همچنین علاقه خود به جذب آنتونى گریزمان فرانسوى که فصلى فوق العاده را با اتلتیکو مادرید سپرى کرده، نشان داده است و به نظر ژوزه مورینیو مشکلى با پرداخت پنجاه میلیون یورو براى جذب وى نداشته باشد. آقاى خاص تمایل دارد با حضور هازارد و گریزمان زوجى زهرآگین و بسیار خلاق را در بخش تهاجمى خود به وجود آورد. انعطاف پذیرى و عملکرد خوب توبى آلدروایرلد نیز توجه سران چلسى را به خود مشغول کرده است. این مدافع مستحکم بلژیکى با نمایش خوب خود در فصل اخیر، خود را به قلب خط دفاعى منسجم ساوتهمپتون بدل کرده بود و با توجه به دور از دسترس بودن رافائل واران مدافع مورد علاقه ژوزه مورینیو، جذب این مدافع بلژیکى مى تواند به راه حلى مناسب براى تقویت بیشتر خط دفاعى آبى ها بدل گردد. آلدروایرلد همچنین از توانایى بازى در همه نقاط یک زنجیره دفاعى چهار نفره نیز برخوردار است و این نکته مى تواند به مزیتى بزرگ براى مورینیو تبدیل شود.

در نهایت  با توجه به جدایى حتمى پتر چک، جذب یک سنگربان ذخیره مطمئن از دیگر دغدغه هاى آقاى خاص در تابستان پیش رو خواهد بود. مورینیو براى چنین پستى به دنبال یک سنگربان باتجربه و مناسب است، به همین دلیل مطبوعات انگلیسى در روزهاى اخیر از راب گرین (کوئین پارک رنجرز) و ویسنتا خوئیتا (ختافه) به عنوان دو گزینه چلسى نام برده اند.

چه بازیکنانى مجاز به ترک استمفورد بریج خواهند بود؟

پتر چک سنگربان اسطوره اى تیم به نظر حاضر نخواهد بود یک فصل دیگر را بر روى نیمکت ذخیره ها سپرى نماید و به همین دلیل پیوستن وى به آرسنال دیگر تیم لندنى در حال نهایى شدن است. به احترام تلاش ها و افتخارات چک براى چلسى با جدایى وى موافقت خواهد شد، هر چند ژوزه مورینیو در صحبت هایى مخالفت خود را با چنین انتقالى ابراز داشته است.

اتلتیکو مادرید در حال برنامه ریزى براى بازگرداندن فلیه لوئیز مدافع کنارى خود به لالیگا است، این مدافع برزیلى فصل چندان موفقى را در لندن سپرى نکرد و هرگز نتوانست خود را به ترکیب اصلى تیم برساند. با این وجود فلیپه لوئیز همچنان تمایلى به ترک لندن ندارد و مى خواهد براى اثبات خود در چلسى بیشتر تلاش نماید. دیدیه دروگبا نیز به دوران فوتبال خود در لندن پایان داده و ادامه حضور خوان کوادرادو نیز در چلسى در پرده اى از ابهام قرار گرفته است، کوادرادو که در مهلت نقل و انتقالات زمستانى 2015 از فیورنتینا به چلسى ملحق شد، نمایش چندان خوبى در این تیم نداشت و با توجه به پیشنهادات برخى تیم هاى ایتالیایى احتمال بازگشت وى به رقابت هاى سرى آ وجود دارد.

آینده ژوزه مورینیو در چلسى چگونه خواهد بود؟

ژوزه مورینیو به اولین سرمربى چلسى در زمان ریاست رومان آبراموویچ تبدیل شده که توانسته سه فصل متوالى در این تیم حضور داشته باشد. هر دو طرف به صورت آشکارى خواستار یک همکارى بلند مدت و تاسیس سلسله اى در لندن هستند. مورینیو در دو سال اخیر بر خلاف دوران اول حضورش در چلسى، در امور و ساختار باشگاه دخالت بیشترى مى کند و دیگر تمایلى به نبرد و مبارزه با آن از خود نشان نمى دهد که این مسئله به موفقیت او کمک شایانى نموده است. بعد از اینکه ژوزه مورینیو موفق به پس گرفتن قهرمانى در لیگ برتر جزیره شد، حال انتظار مى رود که وى بتواند فتح لیگ قهرمانان اروپا را نیز براى این تیم به ارمغان بیاورد، چون چنین ادعا مى شود که به همین دلیل آقاى خاص به لندن بازگردانده شده است.

حال باید دید که سرمربى خوش فکرى همانند مورینیو آیا مى تواند در تیمى همانند چلسى که خواهان دست یابى به موفقیت هایى آنى است، به صورت بلند مدت همکارى نماید و دورانى باشکوه در این باشگاه پایه ریزى نماید. از شواهد تنها مى توان این طور نتیجه گیرى نمود که دو طرف هیچ دلیلى براى پایان همکارى خود در آینده نزدیک ندارند.

چیدمان ایده آل ژوزه مورینیو براى فصل بعد چگونه خواهد بود؟

انتظار نمى رود که ژوزه مورینیو در فصل بعد از چیدمان 1-3-2-4 کامل و بى نقص خود چشم پوشى نماید، چون از لحاظ تکنیکى تیم در فصل اخیر کمبودى نداشته و مورینیو حال تنها به فکر متغیر و انعطاف پذیرتر نمودن تیم خود خواهد بود. با اضافه شدن فالکائو جایگزینى مناسب براى کاستا بر روى نیمکت حضور خواهد داشت، گریزمان نیز مى تواند نسبت به ویلیان در کنار زمین عملکردى خطر آفرین تر و چند وجهى تر از خود به نمایش گذارد و عدم تقارن با بال دیگر زمین و محل حضور هازارد را به شدت کاهش دهد.

پل پوگبا نیز در کنار ماتیچ مى تواند به حامیان مناسبى براى فابرگاس بدل گردند و آزادى عمل این هافبک خلاق اسپانیایى و خطر آفرینى وى را بیشتر تضمین نمایند. بهبود عملکرد بهترین خط دفاعى انگلیس در فصل اخیر کارى بسیار دشوار است و تنها جذب واران مى تواند از لحاظ تاکتیکى سطح دفاعى تیم را تا حد زیادى افزایش دهد. واران فرانسوى با تکنیک و هوش بالایى که دارد همچنین مى تواند در قلب دفاعى چلسى به زوج مکملى براى کاپیتان جان ترى تبدیل گردد.

به قلم Liam Twomey از وب سایت Goal

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی